Δελτίο τύπου για την εκδήλωση: "18/05/2012, Διεθνής Ημέρα Μουσείων"

ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΟΛΩΜΟΥ & ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΖΑΚΥΝΘΙΩΝ Α.Σ. Υπό την Εποπτεία του Υπουργείου Πολιτισμού Ταχ. Δ/νση: Πλατεία Αγίου Μάρκου 15 - 29100 Ζάκυνθος Τηλ.-Fax.: 26950 48982 E-mail: musol@otenet.gr

Ζάκυνθος 16-5-2012 Αρ. Πρωτ. 372 Προς 1.Τοπικές Εφημερίδες. 2.Τοπικούς Ραδιοφωνικούς & Τηλεοπτικούς Σταθμούς. Ενταύθα Κοιν. 1.ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων - ICOM 2.ΥΠ.ΠΟ. - Γενική Δ/νση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΘΕΜΑ: Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Το Μουσείο Σολωμού & Επιφανών Ζακυνθίων, συμμετέχοντας στον επίσημο εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσείων -18 Μαΐου, που για την φετινή χρονιά έχει ως θέμα του: «Το Μουσείο σε έναν κόσμο που αλλάζει. Νέες προκλήσεις, νέες εμπνεύσεις», το Σάββατο, 19 Μαΐου 2012, στην Κέρκυρα, θα προχωρήσει στη β΄ φάση, Αδελφοποίησης των Μουσείων Σολωμού, Κερκύρας & Ζακύνθου, αποβλέποντας στη ενότητα που απαιτείται για να αντιμετωπισθούν οι νέες δύσκολες συνθήκες. μέσα από τη διατήρηση των κοινών επτανησιακών χαρακτηριστικών και της επτανησιακής ενότητας. Η εμβληματική μορφή του Εθνικού Ποιητή που έζησε και αγάπησε και τα δύο νησιά παρακινεί ν’ αναπτυχθεί μια στενότερη συνεργασία στον τομέα του Πολιτισμού που θα φέρει πιο κοντά τα δύο Μουσεία, τα οποία θα κινηθούν προς την κατεύθυνση της ανάδειξης και προβολής των σολωμικών σπουδών. Η είσοδος στο χώρο του Μουσείου Σολωμού & Επιφανών Ζακυνθίων κατά την ημέρα του εορτασμού, Παρασκευή, 18 Μαΐου, θα είναι ελεύθερη.

Δια το Διοικητικό Συμβούλιο Ο Πρόεδρος Τ.Σ.Υ. Ιωάννης Στεφ. Παπαδάτος Δικηγόρος Ο Γενικός Γραμματέας Τ.Υ. Σπυρίδωνας Αναστ. Μπράτης Κτηματίας