Δελτίο Τύπου για την εκδήλωση "Περιβάλλον και Πολιτισμός: Φωνές νερού μυριάδες"

ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΟΛΩΜΟΥ & ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΖΑΚΥΝΘΙΩΝ Α.Σ.
Υπό την Εποπτεία του Υπουργείου Πολιτισμού
Ταχ. Δ/νση: Πλατεία Αγίου Μάρκου 15 - 29100 Ζάκυνθος
Τηλ.-Fax.: 26950 48982
E-mail: musol@otenet.gr

Ζάκυνθος 4-10-2010
Αρ. Πρωτ. 433

Προς τις
1.Διευθύνσεις της Α΄/θμιας και της Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου
2.Τοπικά Μ.Μ.Ε.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Το Μουσείο Σολωμού & Επιφανών Ζακυνθίων, συμμετέχοντας στη φετινή εκστρατεία πανελλαδικής εμβέλειας με τίτλο Περιβάλλον και Πολιτισμός: «Φωνές νερού μυριάδες», οργανώνει την Πέμπτη 7, την Παρασκευή 8, το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010, για τους μαθητές της Α΄/θμιας και της Β΄/θμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτική ξενάγηση που σχετίζεται με τα χειρόγραφα του Διονυσίου Σολωμού, που έχουν αναφορές στο νερό.
Ειδικότερα επελέγησαν έργα στα οποία γίνεται αναφορά: Α) σε λίμνη και Β) σε πηγάδι, από το Λάμπρο, του Ελευθέρους Πολιορκισμένους και τη Γυναίκα της Ζάκυθος.
Σ’ ένα ειδικά σχεδιασμένο πρόγραμμα που θα προβάλλεται σε ηλεκτρονικό υπολογιστή μέσα στο Μουσείο, οι μαθητές θα κληθούν ν’ ανακαλύψουν τη σχέση του εθνικού ποιητή με το φυσικό στοιχείο του νερού και θα γνωρίσουν την ιστορία των χειρογράφων του.
Καλούνται όλοι οι μαθητές της Α΄/θμιας και της Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου να συμμετάσχουν στη δράση. (Τηλέφωνο επικοινωνίας: 26950-48982. Υπεύθυνη: Κατερίνα Δεμέτη)
Δια το Διοικητικό Συμβούλιο

Ο Πρόεδρος Τ.Σ.Υ. Ιωάννης Στεφ. Παπαδάτος Δικηγόρος Ο Γενικός Γραμματέας Τ.Υ. Σπυρίδωνας Αναστ. Μπράτης Κτηματίας Δείτε την ανακοίνωση με περισσότερες λεπτομέρειες