Εκπαιδευτική δραστηριότητα στα πλαίσια των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2010

Με μεγάλη επιτυχία γιορτάστηκαν για δεύτερη συνεχή χρονιά οι Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς από το Μουσείο Σολωμού & Επιφανών Ζακυνθίων, που για τη διετία 2009-2010 είχε σαν θέμα τη «Μαγεία στο χώρο και το χρόνο». Το Μουσείο Σολωμού, για τη φετινή χρονιά επέλεξε να επεξεργαστεί τη θεματική που σχετίζεται με την παρουσία της Μαγείας μέσα στη Λογοτεχνία. Έτσι το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου και ώρα 20.00΄, στο Πνευματικό Κέντρο Ζακύνθου, διοργανώθηκε διάλεξη του Φιλόλογου-Λογοτέχνη κ. Διονύση Σέρρα με θέμα: «Η Μαγεία και η παρουσία της στο έργο του Διονύση Ρώμα».
Επιπρόσθετα, κατά το τριήμερο από 24 έως 26 Σεπτεμβρίου 2010, λειτούργησε στη Βιβλιοθήκη του Μουσείου έκθεση βιβλίων του Ρώμα, δευτέρου κατά σειρά Προέδρου του Διοικητικού του Συμβουλίου (1961-1981) και έγινε παρουσίαση των χειρογράφων του, που φυλάσσονται στο αρχείο του Μουσείου, καθώς και των προσωπικών του αντικειμένων, που εκτίθενται στο Μουσείο, ως συμβολή στα τριάντα χρόνια από το θάνατό του (1906-1981), που συμπληρώνονται το 2011. Την εκπαιδευτική παρουσίαση παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄/θμιας και της Β΄/θμιας Εκπαίδευσης μέσα στο Μουσείο.